wplywowe osoby psychodeliki

9 najbardziej wpływowych osób w polskim środowisku psychodelicznym [2020]

@Designed by upklyak

Nie ma co ukrywać, psychodeliki w Polsce to wciąż temat tabu, spychany na margines.

Niestety nie bez wpływu na tę sytuację ma samo środowisko około psychodeliczne. 

Pamiętam jak dziś, kiedy jako jeszcze nastolatek zainteresowany tematem psychodelików trafiłem na pewne znane forum. Po tym, co zobaczyłem, odrzuciło mnie od tematu na kilka miesięcy.

Z jednej strony ludzie, dla których regularne przyjmowanie LSD w celu rozmowy z Bogiem lub Wszechświatem pozwala coraz bardziej odkleić się od rzeczywistości. Z drugiej ludzie, którzy wrzucają kwas, bo “diler akurat nie miał fety, a podobno kolorki fajne”. Albo próbujący każdy nowy nieprzebadany odczynnik chemiczny, sami siebie nazywający “szczurami”.

Czasy się zmieniają?

 Pojawił się problem, gdyż nie identyfikuję się z żadną z tych grup.

 Dla mnie psychodeliki oczywiście oprócz typowo rekreacyjnego charakteru, są przede wszystkim środkiem o olbrzymim potencjale terapeutycznym. 

W środowisku tym ewidentnie brakowało “autorytetów”. Ludzi szanowanych w swoich dziedzinach z jednocześnie dużą wiedzą na temat wykorzystania tych substancji w praktyce.

Celowo użyłem czasu przeszłego gdyż od tego czasu wiele się zmieniło. Oczywiście na plus

Mamy w Polsce coraz szybciej rosnące grono ludzi, którzy w sposób przystępny, ale również profesjonalny dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Właśnie dzięki nim coraz więcej “przeciętnych” ludzi może poszerzyć swoją wiedzę i uniknąć potencjalnych zagrożeń. 

To właśnie poniżej opisane osoby cywilizują ten jeszcze dziki i niedostępny dla wielu świat. W przyszłości pozwoli to na zmianę prawa tak jak dzieje się to już chociażby w USA.

Lista ułożona jest w porządku alfabetycznym

 

Na Wiktora Badowskiego trafiłem poprzez jego grupę psylo.pl. Od razu spodobało mi się to jaki porządek i serdeczna atmosfera tam panuje. 

Wiktor zajmuje się między innymi szkoleniami związanymi z kambo. Na swoim koncie ma już ponad 2000(!) zabiegów. W trakcie zabiegów wiele uwagi poświęca szczegółom, takim jak postawa ciała, oddech oraz intencja, za fundament uznając jednak solidny wywiad angażujący klasyczną wiedzę medyczną.

Bardzo podoba mi się, że jak sam często podkreśla zależy mu na “łączeniu wiedzy pierwotnej ze współczesną”

Sam Wiktor oprócz ogromnej wiedzy jest również bardzo pomocną osobą. 

Przed moim pierwszym mikrodawkowaniem trufli to on udzielił odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, co pozwoliło rozwiać moje ostatnie wątpliwości. Dzięki temu zdecydowałem się na mikrodawkowanie, a w skutek czego na prowadzenie bloga. Dzięki!

Jeśli nie znasz Roberta Gryna, to jest to “najmłodszy wśród najbogatszych” w Polsce według Forbesa. To on stoi za swego czasu najszybciej rosnącym startupem w Polsce Codewise. Prawdopodobnie jest również najbardziej kontrowersyjną osobą na liście ze względu na model biznesowy jego firmy. 

Nie zmienia to w żadnym wypadku faktu, że jest pierwszą tak wpływową osobą (szczególnie w świecie biznesowym), która otwarcie odważyła się opowiedzieć o tym, jak psychodeliki pomogły mu poradzić sobie z wewnętrznymi demonami.

  Kiedy kilka lat temu przeczytałem na końcu tego wywiadu (świetnego zresztą), że Rob wybiera się do Peru, na ceremonię Ayahuasca myślałem, że się przewidziałem. Jednak nie, potem na swoich social media wielokrotnie dzielił się tym ile dały mu psychodeliki.

Myślę, że Rob udowodnił wielu, że psychodeliki można świetnie łączyć z prowadzeniem pełnego sukcesów życia i w żadnym wypadku nie służą do uciekania przed problemami i rzeczywistością.


Norbert Jamróz autor strony Psychodeliczna Integracja psycholog ze specjalnością psychologii klinicznej, psychoterapeuta ACT, terapeuta neurofeedback, terapeuta VR, trener. Do tego dodałbym człowiek webinar.

Mówię całkowicie serio, jeśli w ciągu ostatnich kilku miesięcy trafiałem na jakąś konferencję, szkolenie, wykład online związany z psychodelikami po drugiej stronie kamery prawie zawsze siedział Norbert Jamróz. Warto wspomnieć, że na tych wydarzeniach dzieli się swoja wiedza ZA DARMO. 

Jak pisałem, jest właścicielem Ipsom oraz Psychodelicznej Integracji. Bardzo podoba mi się to, z jakim profesjonalizmem są prowadzone te strony. Działalność Norberta oraz prowadzonych przez niego projektów niewątpliwie sprawa, że wśród osób postronnych psychodeliki przestają być szarlataństwem, a stają się częścią nowoczesnego sposobu dbania o zdrowie psychiczne.

Izabela Jung w 2006 roku założyła z parą przyjaciół pierwszą w Polsce poradnię psychologiczną online.

Od kilku lat współpracuje z ośrodkami prowadzącymi ceremonie z roślinami, wspomagając uczestników w integrowaniu odmiennych stanów świadomości. 

Izabela dla mnie (i pewnie nie tylko) symbolizuje, jak idealne dopełniają się różne dziedziny szeroko pojętej psychologii. Jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych osób zajmujących się pomocą w “zejściu na ziemię” po intensywnym doświadczeniu psychodelicznym.

Świetnie ogląda się materiały z nią. Widać że świetnie czuje się na scenie, ma bardzo dobry kontakt z publiką. No i oprócz ogromnej wiedzy ma również ogromny dystans do siebie i świata.


Maciej Lorenc to przede wszystkim autor świetnej książki “Czy psychodeliki uratują świat”.

Książki tak dobrej, że kiedy pierwszy raz jej słuchałem w formie audiobooka(i nie znałem autora)  nie mogłem uwierzyć, że została napisana i wydana w Polsce(jakkolwiek źle by to teraz nie brzmiało). Jakość światowa.

Nie wiem jak autorowi udało się dotrzeć do tych wszystkich osób, ale cały czas jestem pod ogromnym wrażeniem.

Oprócz tego Maciej aktywnie działa w organizacjach związanych z racjonalnym podejściem do narkotyków. Oglądając wywiady z nim(aktualnie usunięte ale o tym na profilu Mestosława), można również zauważyć, że ma zdroworozsądkowe podejście, chociażby do stosowania psychodelików w formie terapeutycznej. Ostatnio Maciej przetłumaczył książkę o terapii z użyciem między innymi MDMA, którą również mam zamiar kupić.Michał Pasterski to coach, psychoterapeuta, autor książki oraz przede wszystkim założyciel bloga.

Blog Michała czytam od bardzo dawna. Prawdopodobnie jest to jedyny blog, którego poziom od wielu lat ciągle się podnosi. Jest to również jedna z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejsza) strona o tej tematyce w Polsce.

Do jego aktualnie najważniejszych projektów należy zdecydowanie Fundacja Świadoma Edukacja, której celem jest promowanie alternatywnych form edukacji. Do tego wprowadza do Polski system terapeutyczny IFS .

W jego artykułach czy też wypowiedziach w social media od dawno dało się wyczuć, że nie potępia on użycia psychodelików, a wręcz przeciwnie.

  Ale i tak byłem zaskoczony, kiedy opublikował pierwszy wpis z serii o psychodelikach. Artykuły przez to, że są tak dobre i wyczerpujące (no i poparte autorytetem Michała) śmiało mogą być pokazane osobie “z zewnątrz”, która chciałaby zapoznać się tematem.

Przed przystąpieniem do lektury warto przygotować sobie kawę. Artykuły są naprawdę długie ale przez to w sposób kompletny wyjaśniają wszelkie niezbędne podstawy.


Piotr jest autorem podcastu Poznaj Psychodeliki oraz bloga o tej samej tematyce. Nie będę ukrywał, do tego Pana musiałem się przekonać. Z jakiegoś powodu na początku wydawało mi się, że jest to osoba w stylu “psychodeliki to najlepsza rzecz na świecie, a każdy, kto nie bierze, jest płytkim lemingiem”. 

Było tak do czasu, gdzie trafiłem na odcinek w którym rozprawia się z pseudo szamanami, których w ostatnim czasie jest coraz więcej, a którzy jak słusznie zauważa autor, rzucają potem cień na całe środowisko. .

Jakby tego było mało to po ostatnim odcinku, gdzie emocje dosłownie wylewają się ze słuchawek zostałem całkowicie kupiony.


8. Damian “Mestosław” Sobczyk

Ten człowiek jest niezniszczalny. Mestosław od wielu lat działa na YouTube (Wiem co ćpiem, prawie 140.000 subskrypcji!) a zrobiło się o nim naprawdę głośno, kiedy w pracy dowiedzieli się o jego kanale i dali mu wybór. Albo go kasuje, albo się z nimi żegna. No i się pożegnał.

Ostatecznie YouTube usunął mu kanał za film o aplikacji… pomagającej walczyć z uzależnieniami. Człowiek, którego jest wszędzie pełno i którego determinacja przy jednoczesnej pogodzie ducha to coś, czego mu zazdroszczę.

Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że jest twarzą polskiego ruchu polityki narkotykowej. Jako człowiek od PR wypełnia to rolę wyśmienicie, szerząc sprawdzoną wiedzę i prowadząc wywiady z autorytetami, również naukowymi.

Niedługo na zaprzyjaźnionej stronie pojawi się wywiad ze mną, gdzie padło pytanie, czy nie boje się konsekwencji prowadzenia takiego bloga. Skoro Mestosław daje radę to ja nie dam?

P.S W trakcie pisania tego artykułu, YT ponownie usunął kanał Damiana. Naprawdę współczuje. Sam pamiętam jak dobijające było kiedy dostałem bana od FB na 2 tygodnie, a blog to na razie tylko poboczna działalność.


Co prawda nie są to pojedyncze osoby, a całe zespoły jednak nie można o nich nie wspomnieć.

SIN-organizacja, która zajmuje się przede wszystkim redukcją szkód. To do nich linkowałem w poprzednich artykułach, pisząc o testach. Oprócz tego organizują spotkania, pokazy filmowe, happeningi i inne działania na rzecz racjonalnej edukacji i polityki narkotykowej. Niesamowite jest jak szybko i prężnie się rozwinęli ze studenckiego koła, do największej  takiej organizacji w Polsce.

Psychodeliki.org-Polskie Towarzystwo Psychodeliczne to inicjatywa, która powstała, aby przeprowadzić reformę prawa umożliwiającą stosowanie psychodelików do celów medycznych i naukowych. Bardzo cieszy fakt, że w zespole maja masę autorytetów z różnych dziedzin zresztą można zobaczyć ich tutaj

Jeśli w waszym mieście będzie organizowane spotkanie regionalne, z całego serca polecam się wybrać. Ja idąc na wydarzenie w Krakowie organizowane w Krakowskim Floatingu (swoją drogą świetna miejscówka) niesamowicie byłem zaskoczony poziomem spotkania. Połowa z kilkudziesięciu osób, które przyszły to lekarze, psycholodzy, terapeuci, naukowcy albo prawnicy.

Polska Sieć Polityki Narkotykowej-prawdopodobnie najbardziej profesjonalna tego typu organizacja w Polsce, nie zajmuje się tylko psychodelikami ale również innymi narkotykami.

W oparciu o rzetelną wiedzę oraz badania naukowe dotyczące zagrożeń i potencjału związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, promujemy najnowsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie terapii uzależnień oraz medycznego zastosowania tych substancji.

Myślę, że w interesie nas wszystkich jest wspieranie ich działań w miarę możliwości. W przeciwnym wypadku cofniemy się do tyłu w stosunku do chociażby USA gdzie już niebawem pacjenci będą mogli legalnie skorzystać z terapii z użyciem MDMA.

Czy jest jeszcze ktoś kto według Was powinien znaleźć się na tej liście? Śmiało piszcie w komentarzu.

Życzę nam wszystkim, żeby za rok lista była jeszcze dłuższa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *